Dziwnów - co warto odwiedzić, co zwiedzać, co robić, jak dojecha

Dziwnów

Dziwnów to nieduże miasto letniskowe leżące na północno-zachodnim brzegu Bałtyku w woj. zachodniopomorskim. Pierwsze, pisane, wzmianki o Dziwnowie pochodzą z połowy XIII stulecia. Dziwnów położony jest po trosze na wschodnich obrzeżach wyspy Wolin, a po części na Mierzei rzeki Dziwny. Obie części miejscowości spina zwodzony most na rzece Dziwna. Od południa miasto otacza Zatoka Wrzosowska i Zalew Kamieński, które są częścią rzeki Dziwny. Sama rzeka natomiast łączy Dziwnów z Zalewem Szczecińskim. W zachodniej części Dziwnowa znajduje się jezioro o nazwie Martwa Dziwna, które jest pozostałością dawnego ujścia Dziwny i łącznie z otoczeniem stanowi tzw. ekologiczny użytek. Znajdują w nim schronienie liczne gatunki ptaków, zarówno wędrownych jak i gnieżdżących się na stałe.

Co ciekawego w Dziwnowie?

DLA WĘDKARZY

Z uwagi na zróżnicowanie obszarów wodnych – Morze Bałtyckie, Zalew Kamieński i rzeka – Dziwnów stanowi znakomite miejsce do oddawania się sportom wodnym. Z tej samej przyczyny jest to nadzwyczaj pociągające miejsce dla wędkarzy. W Dziwnowie można złapać takie gatunki ryb jak: leszcz, okoń, szczupak, lin czy łosoś i sandacz.

PLAŻA

W Dziwnowie zostało wytyczone kąpielisko na plaży długie na 800 m, natomiast wzdłuż plaży, grzbietem wydm, wiedzie promenada, którą można spacerować bądź odpoczywać w dającym cień sąsiedztwie roślinności porastającej wydmy. Na plażę wiodą liczne przejścia, przy których ustawione są sanitariaty. Na plaży na plażowiczów czekają liczne atrakcje: czysty, sypki piasek, przejażdżki na bananie, skutery wodne, a dla maluchów nadmuchiwane zamki a także zjeżdżalnia wodna.

PORT RYBACKI (ul. Osiedle Rybackie 16 K, tel. 724 958 835)

Dziwnów to dodatkowo port rybacki i morski oraz marina na około dwadzieścia jachtów. W wakacje z przystani pasażerskiej zabierają turystów stylizowane na dawne, pirackie, statki wycieczkowe w rejsy po morzu albo po Zalewie Kamieńskim i do miejscowości Kamień Pomorski. Zrozumiałą atrakcją dla wczasowiczów biorących udział w rejsie po morzu jest czas przepływania pod zwodzonym mostem. W okolicach portu wczasowicz bez problemu znajdzie miejsce gdzie można uraczyć się świeżo złowioną rybą.

MOST ZWODZONY

Most ten zlokalizowany jest na rzece Dziwna. Jest to bardzo duża atrakcja dla Turystów zwłaszcza w okresie letnim. Most jest widoczny z daleka ze względu na swoją skomplikowaną konstrukcję oraz czerwone elementy. Dużym widowiskiem, dla przyjezdnych, jest proces podnoszenia mostu, który trwa kilka minut i odbywa się latem w godzinach parzystych. 

Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.lukecin.com.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

2 wyświetlenia w 2024r.
Łącznie 231 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0